RICAIP Testbed Praha na MSV 2024: Lepší díky spolupráci!
Již potřetí se RICAIP Testbed Praha připojuje ke společné expozici Národního centra Průmyslu 4.0 a jejich klíčových partnerů v rámci Mezinárodního strojírenského veletrh v Brně MSV Brno 2024!
Pro návštěvníky jsme připravili řadu technologických ukázek, novinek a inovací pro průmysl. Představíme širokou paletu technologických řešení a příležitostí, které pomáhají výrobním firmám dosáhnout úspěchu v digitální éře.
Kdy: 08. – 11. 10. 2024 | 9:00–17:00
Kde: BVV – Brněnské výstaviště: Digitální továrna 2.0, Hala F, stánek 220
Proč MSV a proč společný stánek s dalšími partnery?
Spolupráce je klíč k překonávání komplexních problémů. Našim klientům přinášíme nové benefity díky propojení na síť partnerů, kteří spolu s námi tvoří bohatý ekosystém expertíz a znalostí. A toto sdělení jsme se snažili přenést i na několik desítek čtverečních metrů výstavního stánku na MSV.
Společně můžeme nabízet inovativní řešení, které jinak přesahuje možnosti jednotlivých partnerů, dodavatelů technologií a zařízení. Zákazník u nás získá jasnou vizi, jak přistoupit k řešení svého problému, který může mít různé parametry. Někde na konci nastíněné cesty na něho čeká jasná výhoda v podobě zavedení inovace, zlepšení procesů nebo pomyslného poskočení na další level v rámci digitalizace.
Naše týmy na CIIRC ČVUT připravili technologický koncept stánku zdůrazňující význam spojení “Lepší díky spolupráci”. Ukázky aplikací Průmyslu 4.0 propojují vždy několik partnerů z komerční a akademické sféry. Chceme tím přiblížit náš testbed potenciálním novým partnerům a klientům jako místo, platformu, kde se potkávají různé subjekty, myšlenky a příležitosti, a přetavují se zde do konkrétních řešení pro český průmysl.
Uvidíte řadu nových technologických ukázek pro průmyslovou robotiku, flexibilní výrobu, 5G IoT a další. Nenechte si ujít ani možnost přímých konzultací s našimi experty a vyzkoušejte si i některé technologie na vlastní kůži účastí na interaktivních workshopech.
Na třech samostatných robotických buňkách, které jsou propojeny pomocí systému sběru dat a jejich následné analýzy bude možné sledovat energetické i datové toky v reálném čase díky kompaktnímu zařízení modulárního 5G IoT systému, který integruje data o spotřebě energie napříč celou expozicí. Přenos probíhá přes 5G SA privátní kampusovou síť, včetně průběžného monitoringu kvality 5G signálu. Pro IoT zařízení napájená z baterie představíme nový koncept kompaktního průtokoměru pro měření spotřeby vody s komunikační technologií NB IoT.
Co na stánku uvidíte
Flexibilní modulární robotická buňka: Retrofitting bateriových modulů
Jde o zmenšený model autonomní modulární továrny reagující na měnící se výrobní podmínky. Díky ní na pár čtverečních metrech ukážeme hlavní principy moderní, flexibilní a udržitelné výroby 21. století. Propojujeme nejmodernější technologie a postupy: inteligentní kolaborativní robotiku, datovou komunikaci přes 5G síť, edge computing, algoritmy AI, počítačové vidění, autonomní řízení. To vše na příkladu 2 kolaborativních robotů KUKA, které bez zásahu člověka vyměňují komponenty a provádějí tzv. retrofitting vysloužilých bateriových modulů na zmenšené modelové baterii z elektromobilu. U skutečných baterií mohou moduly dál sloužit jako velkokapacitní stacionární baterie pro domácnosti či firmy.
Průmyslový Metaverse: Robotická buňka pro autonomní manipulaci
Průmyslový metaverse je v podstatě rozšířená virtuální realita, která umožňuje vytvořit digitální dvojče fyzické továrny, stroje a produktů. Umožňuje optimalizaci výrobních procesů, urychlení vývoje produktů a zlepšení spolupráce mezi týmy a roboty. Ukážeme možnosti jeho využití na robotické buňce pro autonomní manipulaci s KUKA robotem, který provádí přesné operace pick-and-place, řízené pokročilým 6D odhadem polohy díky počítačovému vidění. Buňka je virtuálně zprovozněna v Tecnomatix Process Simulate od Siemens s integrací do Nvidia Omniverse, umožňuje trénink AI modelů pro rozpoznávání a manipulaci s objekty a automatické generování koncových uchopovačů 3D tiskem. K dispozici je také ve VR.
Udržitelnost výroby: 5G IIoT a sběr dat ze strojů pro sledování spotřeby energií
Data jsou všude kolem nás, ale jak je sbírat, analyzovat a používat ke zvyšování efektivity výroby, snižování nákladů, a tedy k vyšší udržitelnosti? Na našem stánku toto budete moci sledovat v reálném čase díky kompaktnímu zařízení modulárního 5G IIoT systému, který integruje data o spotřebě energie napříč celou naší expozicí. Přenos probíhá přes 5G SA privátní kampusovou síť, včetně průběžného monitoringu kvality 5G signálu. Novinkou je také NB IoT technologie pro měření spotřeby vody pomocí kompaktního průtokoměru vhodná pro zařízení napájená jen z baterie.
Robotický výčep 2.0
Náš nový robotický výčep 2.0 je plně automatický a připravený na nepřetržitý provoz bez obsluhy. Natočí čtyři piva najednou a navíc je vybaven umělou inteligencí, která mu umožňuje adaptovat se na okolní prostředí a optimalizovat spotřebu energie. Díky zpětné vazbě ze senzorů dokáže aktivně adaptovat pohyby robota, který pivo točí. Pokročilá datová analytika inteligentně řídí chlazení a předvídá poruchy. Ověření věku může být zajištěno díky rozpoznávání tváří, které bude po prvním nákupu automatické. Tento výčep představuje špičkové řešení pro udržitelné a chytré hospodaření s využitím nejnovějších technologií.
3D rekonstrukce objektů
Ukážeme, jak 3D rekonstrukce objektů pomáhá při bezpečné detekci objektů pro přesnou manipulaci v neznámém nebo měnícím se prostředí. Vyvinuli jsme dostupné a účinné zařízení, které je schopno sféricky nasnímat objekt pomocí běžné RGB kamery. Obrázky se naším softwarem převádějí do 3D reprezentace objektu, která později umožní jeho detekci, odhad pozice a manipulaci. Používáme pokročilý 3D rekonstrukční algoritmus, který kombinuje sílu počítačové grafiky (Volume Rendering) a strojové učení k vytvoření 3D reprezentace scény.
Videotéka – Rozhovory a upoutávky
Vyzkoušejte přímo na stánku:
RICAIP WorkshopSpace: Interaktivní zážitek s pokročilými technologiemi
V rámci veletržního stánku bude vytvořen interaktivní prostor pro kontinuální nebo opakovaná školení pro menší skupinku lidí pod vedením odborníků RICAIP Testbed Praha, CIIRC ČVUT, FS ČVUT a Siemens.
Seznámíte se s názornými ukázkami technologií, softwaru a postupů v dané konkrétní problematice.
Workshopy nejsou určené široké veřejnosti, ale odborníkům s alespoň základními znalostmi, kteří si na stánku budou moci přímo vyzkoušet třeba
- práci se systémem řízení výroby,
- průmyslový metaverse,
- výsledky práce s daty v průmyslovém provozu,
- i komunikaci s edge serverem.
Tyto workshopy probíhají v předem oznámených časových slotech v dopoledních a odpoledních blocích. Na workshopy je možné se registrovat předem přes tento online registrační formulář. Očekávaná kapacita každého workshopu je 2-6 osob.
- Minimální počet účastníků: 2
- Optimální/maximální: 6
- Každé školení bude trvat cca 30 minut, následovat bude 15 min pauza.
- Zájemci se mohou zúčastnit jednotlivého workshopu nebo celého bloku (dopolední/odpolední), mohou přijít i opakovaně, pokud to pro ně bude přínosné.
Témata workshopů a interaktivních ukázek:
FLEX: Konfigurace systému řízení flexibilní výroby na příkladu robotické buňky (RICAIP 1)
Workshop zaměřený na praktickou ukázku změny procesů řízení montážní robotické buňky s nasazením do výroby během workshopu.
Komu je workshop určený? | Specialisté výrobních procesů, plánovači procesů, specialisté systémové logistiky Konzultanti výroby se zaměřením na ERP, MES Manažeři a manažerky výroby |
Co se naučíte? | Definice výrobního procesu v Business Process Model and Notation (BPNM) Jak modifikovat výrobní proces na základě změny výrobku a/nebo schopností výrobní linky. |
Co musíte znát předem? | Základní informace ohledně procesů, řízení a plánování výroby. |
Ve kterém čase se bude kurz konat? | Blok I (úterý, 13:30 – 14:00) Blok II (středa, 11:45 – 12:15) |
Kdo workshop povede? | Pavel Hradecký, Jiří Štefan a Ladislav Václavek |
METAVERSE: Objevte s námi průmyslový Metaverse (RICAIP 2)
Workshop zabývající se vytvořením digitálního dvojčete robotického manipulátoru v NVIDIA Omniverse a porovnáním možností s ostatním průmyslovým softwarem.
Komu je workshop určený? | Zájemcům o vývoj digitálních dvojčat, zejména robotických manipulátorů. Osobám pracujícím na systémech, které již existují, nebo jsou v procesu vývoje. Každému, kdo chce pochopit proces vývoje digitálních dvojčat. |
Co se naučíte? | Proces vytvoření digitálního dvojčete robotického manipulátoru v NVIDIA Omniverse. Možnosti a omezení simulace robotických manipulátorů v různých softwarových nástrojích používaných v praxi. |
Co musíte znát předem? | Předchozí znalost používaných technologií není vyžadována. Workshop bude veden formou předvádění. |
Ve kterém čase se bude kurz konat? | Blok I (úterý, 14:15 – 14:45) Blok III (středa, 15:45 – 16:15) Blok V (čtvrtek, 15:45 – 16:15) |
Kdo workshop povede? | Ondřej Švec |
VIRTUAL: Virtuální zprovoznění strojů a výrobních linek (RICAIP 3)
Workshop je určen pro zájemce z oblasti simulací, virtuálního zprovoznění, digitálních dvojčat a průmyslového metaverse. V rámci workshopu budou vysvětleny a vymezeny jednotlivé pojmy a rozdíly mezi nimi. Bude demonstrována implementace pro jednotlivá řešení.
Komu je workshop určený? | Výrobní manažeři, průmysloví inženýři, systémoví integrátoři, designeři linek. |
Co se naučíte? | Rozlišovat mezi různými úrovněmi virtuálního zprovoznění. Využít virtuální zprovoznění pro vlastní účely. |
Co musíte znát předem? | Základní povědomí o simulacích, PLC, HMI, AGV a robotice. |
Ve kterém čase se bude kurz konat? | Blok I (úterý, 15:00 – 15:30) Blok IV (čtvrtek, 11:45 – 12:15) |
Kdo workshop povede? | Tomáš Jochman |
ADITGRIP: Aditivní výroba jako služba a přizpůsobitelný robotický gripper (RICAIP 4)
Na workshopu bude představena aditivní výroba (3D tisk), která umožňuje rychlou a flexibilní výrobu dílů na vyžádání. Dále bude představen nástroj na generování tvarově komplexních gripperů, určený pro výrobu 3D tiskem.
Komu je workshop určený? | Výrobní manažeři, designeři, vývojáři robotických systémů, průmysloví inženýři, technici |
Co se naučíte? | Základy aditivní výroby a její aplikace v průmyslu. Optimalizace aditivních výrobních procesů. Rychlá implementace přizpůsobitelných robotických nástrojů (gripperů). |
Co musíte znát předem? | Základní znalosti výroby a 3D modelování. Základy robotiky a mechanických systémů v průmyslových aplikacích. |
Ve kterém čase se bude kurz konat? | Blok II (středa, 9:30 – 10:00) Blok V (čtvrtek, 13:30 – 14:00) |
Kdo workshop povede? | Alexandr Lazarov |
VISAI: Strojové vidění a umělá inteligence (RICAIP 5)
Workshop pro tvorbu 3D modelů z 2D obrázků pomocí metod počítačového vidění a umělé inteligence.
Komu je workshop určený? | Zájemcům o počítačové vidění a robotické manipulace. Těm, kteří se chtějí naučit, jak rekonstruovat 3D modely z obrázků. |
Co se naučíte? | Základní znalosti 3D počítačového vidění pro převod 2D obrázků na 3D reprezentaci. Aplikace 3D rekonstrukce pro robotiku. |
Co musíte znát předem? | Základní znalost programování v Pythonu. Obecné porozumění modelům kamer a počítačovému vidění. Pro praktické vyzkoušení si přineste vlastní notebook. |
Ve kterém čase se bude kurz konat? | Blok II (středa, 10:15 – 10:45) Blok V (čtvrtek, 14:15 – 14:45) |
Kdo workshop povede? | Vít Zeman, Artem Moroz |
5G IIOT: 5G IIoT a měření spotřeby energie (RICAIP 6)
Workshop se zaměřuje na praktické aspekty zapojování zařízení v 5G sítích, sběru dat a měření spotřeby elektrické energie, jako jsou síťová architektura, konfigurace zařízení a přenos dat s různou prioritou.
Komu je workshop určený? | Provozovatelům a uživatelům kampusových 5G sítí. Osobám, které potřebují rozšířit počet senzorů ve výrobě. Těm, kteří chtějí připojit staré stroje do moderních systémů monitorování nebo řízení výroby. |
Co se naučíte? | Jak připojit privátní kampusovou 5G síť do IT infrastruktury podniku. Konfigurace zařízení v 5G síti a sběr dat. Moderní zařízení TRIX 5G IIoT Gateway s moduly pro měření spotřeby elektrické energie a připojení různých druhů senzorů. Přenos protokolu PROFINET přes 5G. Principy měření kvality sítě a průběžné monitorování kvality služeb. |
Co musíte znát předem? | Základní znalosti komunikace přes IP a Ethernet. |
Ve kterém čase se bude kurz konat? | Blok I (úterý, 15:45 – 16:15) Blok III (středa, 15:00 – 15:30) Blok IV (čtvrtek, 11:00 – 11:30) |
Kdo workshop povede? | Serhii Voronov |
DIGITWIN: Digitální dvojčata pro podporu optimalizací a monitoringu procesů obrábění (RICAIP 7)
Workshop se zaměřuje na využití digitálních dvojčat pro optimalizaci a monitoring procesů obrábění, včetně koncepcí a výhod procesních digitálních dvojčat, kontroly a optimalizace NC obrábění, a vizualizace opotřebení nástrojů a jakosti obrobku.
Komu je workshop určený? | Vedoucí výroby a manažeři, NC programátoři, technologové |
Co se naučíte? | Koncepce a úrovně procesních digitálních dvojčat Výhody využití procesních digitálních dvojčat pro kontrolu a optimalizace NC obrábění Využití digitálních dvojčat pro monitoring opotřebení nástrojů Vizualizace přesnosti a jakosti obrobku |
Co musíte znát předem? | Základní povědomí o CAD/CAM přípravě NC obrábění |
Ve kterém čase se bude kurz konat? | Blok II (středa, 10:00 – 11:30) Blok III (středa, 14:15 – 14:45) |
Kdo workshop povede? | Matěj Sulitka |
ML4CNC: Strojové učení v oblasti monitoringu procesu obrábění (RICAIP 8)
Workshop se věnuje strojovému učení pro monitoring procesu obrábění, kde se účastníci naučí o důležitosti kvalitních dat, určení vlastností datasetů, a vizuální tvorbě workflow pro manipulaci s daty a trénink ML modelů.
Komu je workshop určený? | Mistři strojní výroby, technologové, technici obráběcích strojů |
Co se naučíte? | Získá povědomí o důležitosti akvizice kvalitních a směrodatných dat Určení vlastností a výstupů daného datasetu Vizuální formou tvorbu worflow manipulace s daty a tréninku ML modelů |
Co musíte znát předem? | Základní povědomí o provozu obráběcích strojů a procesu obrábění Základní znalost měření fyzikálních veličin |
Ve kterém čase se bude kurz konat? | Blok IV (čtvrtek, 10:15- 10:45) Blok V (čtvrtek, 15:00 – 15:30) |
Kdo workshop povede? | Štěpán Fiala |
EDGE: Průmyslový edge pro sběr dat a diagnostiku strojů (RICAIP 9 + SIEMENS)
Workshop se zaměřuje na implementaci Siemens Industrial Edge pro sběr dat a diagnostiku strojů, přičemž se účastníci naučí jeho využití k prediktivní údržbě, diagnostice poruch a prozkoumají úspěšné implementace v reálném prostředí.
Komu je workshop určený? | IT a OT manažeři v průmyslových podnicích Vedoucí výroby a provozu Technici údržby a specialisté na automatizaci |
Co se naučíte? | Jak implementovat Siemens Industrial Edge pro lokální zpracování dat ze strojů a zařízení Využití Industrial Edge k prediktivní údržbě a diagnostice poruch strojů Příklady úspěšné implementace Siemens Industrial Edge v reálném prostředí |
Co musíte znát předem? | Základní znalost průmyslových procesů a automatizace Povědomí o IoT |
Ve kterém čase se bude kurz konat? | Blok III (středa, 13:30 – 14:00) Blok IV (čtvrtek, 9:30 – 10:00) |
Kdo workshop povede? | Radek Hofírek |
Kdo by na workshopech neměl chybět:
- manažeři,
- techničtí pracovníci,
- pracovníci ve výrobě,
- technologičtí developeři,
- vedoucí pracovníci ve výrobě zodpovědní za plánování a optimalizaci.
Harmonogram workshopů
Rozvrh bloků | Úterý 8.10.2024 | Středa 9.10.2024 | Čtvrtek 10.10.2024 |
---|---|---|---|
Dopoledne | Blok II | Blok IV | |
9:30 – 10:00 | ADITGRIP | EDGE | |
10:00 – 10:15 | přestávka | přestávka | |
10:15 – 10:45 | VISAI | ML4CNC | |
10:45 – 11:00 | přestávka | přestávka | |
11:00 – 11:30 | DIGITWIN | 5G IIOT | |
11:30 – 11:45 | přestávka | přestávka | |
11:45 – 12:15 | FLEX | VIRTUAL |
Rozvrh bloků | Úterý 8.10.2024 | Středa 9.10.2024 | Čtvrtek 10.10.2024 |
---|---|---|---|
Odpoledne | Blok I | Blok III | Blok V |
13:30 – 14:00 | FLEX | EDGE | ADITGRIP |
14:00 – 14:15 | přestávka | přestávka | přestávka |
14:15 – 14:45 | METAVERSE | DIGITWIN | VISAI |
14:45 – 15:00 | přestávka | přestávka | přestávka |
15:00 – 15:30 | VIRTUAL | 5G IIOT | ML4CNC |
15:30 – 15:45 | přestávka | přestávka | přestávka |
15:45 – 16:15 | 5G IIOT | METAVERSE | METAVERSE |
Registrujte se na workshopy ještě dnes přes tento rezervační systém!
Na jaký další program se na letošním MSV můžete těšit?
Diginovation
Objevte, jak umělá inteligence transformuje průmysl a obchod na konferenci zdarma v rámci MSV Brno – získejte klíčové poznatky pro digitalizaci v Česku!
Připojte se k nám 9. října na výstavišti v Brně a zjistěte, jaké příležitosti a výzvy přináší AI pro český průmysl – od úspěšných implementací po inovativní testbedy! Nechte se inspirovat předními odborníky a jejich příběhy o AI a ML – posuňte své podnikání na další úroveň! Konferenci pořádá EDIH CTU ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky.
Účast na konferenci je zdarma, je však nutné se registrovat zde.
DigiStage
Nahlédněte spolu s námi do budoucnosti průmyslové výroby. Od 8. do 11. 10. se v rámci Digitální továrny 2.0 na MSV 2024 seznámíte s firmami a institucemi, které se věnují transformaci výrobních procesů pomocí inovativních technologií.
V pavilonu F představí svá řešení, která zásadně mění podobu dnešní výroby a posouvají ji k větší flexibilitě, efektivitě a udržitelnosti.
Co nabízíme firmám – malým, středním, velkým i start-upům?
- Pomáháme moderním firmám s inovacemi založenými na AI: Poskytujeme řešení na míru s využitím kapacit a know-how nás i našich partnerských týmů.
- Pokrýváme svými aktivitami a expertízou celý inovační cyklus: Ať už řešíte jakýkoli problém v dané fázi digitalizace nebo při zavádění AI do vašeho provozu, najdeme pro vás to správné řešení.
- Naši odborníci vám pomohou s vývojem, testováním, financováním, zavedením do provozu i proškolením technického personálu.
- Ověřujeme jednotlivé postupy a jejich realizovatelnost, díky simulacím a virtuálnímu zprovoznění umíme řešení škálovat a ukázat, jak bude fungovat v reálném provozu.
- Připravíme různé varianty řešení podle požadované výrobní kapacity či dalších parametrů.
- Naše služby a řešení pomáhají výrobním podnikům překonat řadu výzev a zajistit dlouhodobou konkurenceschopnost.
K dispozici máme:
- Infrastrukturu našeho testbedu i partnerských testbedů v rámci centra RICAIP včetně špičkového HW a SW vybavení
- Nejmodernější technologie a postupy
- Mezinárodní know-how v oblasti AI, robotiky a dalších deep tech oborů – akademičtí i průmysloví experti jsou vám k dispozici
- Data, data sety, experimentaci, algoritmy, díky kterým můžeme vyvinout optimální řešení
- Školící a tréninkové programy v digitálních technologiích – obecné, specifické i hluboce odborné
- Přístup a přehled o grantových příležitostech a dalších formách financování
- Dílčí i komplexní služby na míru malým a středním firmám díky zapojení do projektů zaměřených na podporu zavádění AI a nových technologií – EDIH CTU, AI-MATTERS, AIRISE, EIT Manufacturing a dalších.
Přes náš ekosystém partnerů dále získáte:
- Posouzení digitální zralosti firmy
- Konzultace a vytvoření digitalizačního plánu
- Přístup k novým technologiím
- Dlouhodobé, komerční i investiční financování
Proč spolupracovat s námi? Provedeme vás celým inovačním cyklem.
- S námi získáte podporu odborníků z našeho týmu i z partnerských renomovaných organizací napříč Evropou pro vaši bezpečnou orientaci v nových technologiích.
- Můžete prototypovat a experimentovat s jednotlivými koncepty a testovat je v prostředí blízkém realitě – s využitím našich zařízení a technologií v rámci nejmodernější výzkumné infrastruktury v Praze i dalších RICAIP testbedů.
- Otestujete konkrétní řešení před jeho uvedením do provozu bez nutnosti narušení výroby.
- Zlepšíte a optimalizujete své výrobní operace.
- Díky našim silným mezinárodním vazbám najdete partnery v ČR i zahraničí pro další vývoj a projekty.
- S našimi řešeními budete schopni flexibilně reagovat na změny na trhu.
Tým testbedu je zde pro vás
Dr. Pavel Burget
ředitel RICAIP Testbedu pro Průmysl 4.0
CIIRC ČVUT v Praze